10 zasad dla początkujących rysowników

Opublikowano: 7 kwietnia 2020

Rysowanie to piękne hobby i rozwijająca pasja. Możesz uczyć się samodzielnie, ćwiczyć w domu, możesz również iść na kurs rysunku – stacjonarnie lub na kurs rysunku online. Każda metoda nauki sprowadza się de facto do tego samego – musisz niestrudzenie ćwiczyć. Oto 10 podstawowych zasad na start:

  • Nie trać czasu na szczegóły – nie próbuj wykańczać każdego szkicu na 100%, gubisz wówczas cel nadrzędny i pomijasz wiele aspektów rysunku. Daj się poprowadzić ręce i twórz bazgroły, które umożliwiają ci szlifowanie umiejętności.
  • Ucz się proporcji na bryłach – w każdym rysowanym obiekcie wykorzystaj bryły, jako jego elementy, to pozwoli ci wychwycić i utrzymać proporcje – a to bardzo istotny element nauki rysunku.
  • Nie zniechęcaj się – będziesz popełniać błędy i niektóre z prac wywołają twój własny śmiech. Niech cię to nie zniechęca i nie demotywuje. Zacznij od ołówka i miej obok zawsze gumkę – wyraźne błędy na bieżąco poprawiaj i koryguj to, co jest niepoprawne.
  • Bądź regularny – rysuj codziennie, przy różnych okazjach – nie trać żadnej z nich. Szkicuj w autobusie, na spacerze i w domu. Im więcej obiektów przećwiczysz, tym szybciej zobaczysz, które sfery wymagają szczególnej uwagi, aby je dopracować.
  • Korzystaj z wzorców – ambitnie chcielibyśmy rysować każdy obiekt z głowy, w praktyce jest to jednak niemożliwe. Nie unikaj rysowania z natury, a jeśli nie, to przynajmniej ze zdjęć lub innych obrazów, na których możesz przyjrzeć się detalom.
  • Znajdź swoją drogę – każdy rysownik ma własny styl i kreskę, nie próbuj na siłę rysować identycznie, jak ci, których podziwiasz. Szukaj własnej ścieżki, bo tylko wtedy znajdziesz unikalny styl, który będzie cię reprezentował.
  • Nie bój się eksperymentów – testuj, mieszaj techniki, próbuj kolejnych i znajduj te, w których czujesz się najlepiej. To doskonały sposób na to, aby w rysowaniu odnaleźć siebie.
  • Używaj wyobraźni – technika jest bardzo istotna, bez niej nigdy nie będziesz dobrym rysownikiem, ale istotna jest również wyobraźnia, kreatywność i polot, którym powinieneś dać się ponieść.
  • Pokazuj swoje prace – jeśli wybrałeś kurs rysunku online – pokazuj pracę wykładowcy, jeśli uczysz się sam, pokazuj pracę znajomym, zaglądaj na fora i w miejsca, w których spotkasz pasjonatów rysunku – sami nie widzimy często swoich błędów, ale również – co także ważne – często nie doceniamy postępów, które robimy. Obiektywni obserwatorzy pozwolą nam dostrzec jedno i drugie.
  • Jest start, ale nie ma mety – start znajduje się na początku twojej drogi, ale meta nie istnieje. Nawet będąc na poziomie zaawansowanym, możesz wciąż uczyć się czegoś nowego. Nigdy więc nie osiadaj na laurach, uznawszy, że umiesz już wszystko.

Więcej artykułów na ten i inne tematy znajdziesz na naszej stronie:
sealart.pl


Zobacz również

Rozwój dziecka poprzez rysunek – poznaj korzyści, które daje kurs rysunku
Kurs rysunku dla dzieci – dobry czy zły pomysł? Nauka rysunku dla dzieci to zajęcia...
Więcej
Kurs rysunku dla dzieci – dlaczego warto?
Zapracowani rodzice, piętrzące się problemy dnia codziennego i trudne czasy, w których obecnie żyjemy powodują, że młodzież...
Więcej